Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА

Укр.


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
Вернісаж у художньому музеї (з 14.06)

14 червня 2016 року о 15-00 з нагоди відзначення 25-річчя Незалежності України та до Дня Конституції України відбулося відкриття виставки «Українське декоративно-ужиткове мистецтво». Невелика, але цікава колекція декоративно-ужиткового мистецтва експонується не часто. Експозиція сформована зі збірки музею. Українське народне і професійне декоративно-прикладне мистецтво набуло широкого визнання у нашій країні та за кордоном. У його предковічних образах, зручних утилітарних формах і динамічних образах орнаменту містяться символи втаємниченої, чарівної природи, складні перипетії нашої історії, особливості побуту, доброта і щедрість душі українського народу.

 

Сьогодні декоративно-прикладне мистецтво є важливішою складовою частиною системи художньої освіти. Постійно зростає всезагальний інтерес до нього. Відкриваються нові факультети і відділення у вищих і середніх педагогічних та художніх закладах, організовуються курси підвищення кваліфікації з питань народного мистецтва і народознавства.

 

Декоративно-прикладне мистецтво – предметно-духовний світ людини - включає в себе численні види художньої практики. Це плетіння і ткання, розпис і вишивка, різьблення і виточування тощо. Одні види – кераміка, обробка кістки і каменю, плетіння – виникли на зорі людської цивілізації, інші – молоді: мереживо, гобелен, вироби з бісеру, витинанки з паперу.

 

Ткацтво – один з найдавніших і найважливіших елементів національної культури України. Художнє ткацтво це ручне або машинне виготовлення тканин на ткацькому верстаті. Ткацьке виробництво об'єднує підготовку сировини, прядіння ниток, виготовлення з них тканин і заключну обробку: вибілювання, фарбування, ворсування, вибивання тощо. На виставці представлені ткані рушники та гобелени знаних майстрів, серед яких Інна Черкесова, Тетяна Базилевська-Барташевич, Лідія Іваницька та Ліана Лістунова.

 

Вишивка – найпоширеніший вид народного декоративно-прикладного мистецтва, орнаментальне або сюжетне зображення на тканинах, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами. Дивовижне багатство художньо-емоційних рішень української народної вишивки зумовлене різнотиповістю матеріалів, технік виконання орнаментів, композицій, колориту, які мають численні локальні особливості. Художнє обдарування українського народу, вершини його мистецького хисту в повну силу виявлені у вишитих творах, які експонуються на виставці.

 

Художня обробка шкіри – цей вид декоративно-прикладного мистецтва з специфічними прийомами формоутворення й оздобленням утворює чимало естетично-досконалих побутових речей: взуття, одягу і т.д. Основним матеріалом є натуральна шкіра, а з ХХ ст. – штучна. У техніці художньої обробки шкіри виконана шкатулка "Козак Мамай" майстра Г.М. Ковальчук.

 

Вироби з кераміки гармонійно доповнюють експозицію українського декоративно-ужиткового мистецтва.

 

Такий вид декоративно-ужиткового мистецтва як витинанка представлений в експозиції творами відомого миколаївського майстра Олександра Базилевського-Барташевича.  Українські народні паперові витинанки як прикраси сільських хат з'являються в середині ХІХ ст. Орнамент традиційних витинанок  це геометричний і рослинний, трапляються також антропоморфний та зооморфічні фігурки.

 

Писанкарство представлено косівською та ніздранською школами, а також творами миколаївської майстрині Тетяни Ульянкіної. Розпис писанок має стародавнє язичницьке коріння, характеризується вишуканими символічними орнаментальними мотивами, геометричними, рослинними, антропоморфними, які чітко підпорядковуються сферичній формі яйця.

 

Окрім вищевказаних промислів на глядачів чекає знайомство з чеканкою, литтям, різьбленням, фарфором, ювелірним мистецтвом тощо.

 

 

 

 

 
 
 
Сайт создан в студии Мотив