Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
ДЕКОРАТИВНО-УЖИТКОВЕ МИСТЕЦТВО
Колекції

 

Декоративно-ужиткове мистецтво (ДУМ) – великий розділ мистецтва, що охоплює різні види творчості, які направлені на створення художніх виробів побутового призначення. Разом із розподілом ДУМ по їх практичному призначенню в науковій літературі з другої половини XIX століття затвердилася класифікація галузей ДУМ за їх матеріалом (метал, кераміка, текстиль, дерево) або по техніці виконання (різьблення, розпис, вишивка, набійка, литво, чеканка, інтарсія тощо).

Витвори декоративно-прикладного мистецтва невідділимі від культури сучасної їм епохи, тісно пов'язані з характерним для того або іншого часу побутовим устроєм, з місцевими або національними традиціями. Складаючи органічну частину наочного середовища, з якою повсякденно стикається людина, твори ДУМ своїми естетичними достоїнствами, образним ладом, характером постійно впливають на душевний стан людини, його настрій, є важливим джерелом емоцій, що позначаються на його відношення до навколишнього світу.

Миколаївський обласний художній музей ім. В.В. Верещагіна володіє невеликою, але достатньо цікавою колекцією предметів декоративно-ужиткового мистецтва. Вона включає вироби з порцеляни, фаянсу, кераміки, скла, металу, дерева, текстилю.

Формування музейної колекції ДУМ відноситься до початку ХХ століття – до часу заснування музею. Проте, під час окупації міста Миколаєва німецько-фашистськими загарбниками, колекція музею була розграбована, музейна документація зникла. І сьогодні судити про витвори ДУМ, які зберігалися в музеї до початку Великої Вітчизняної війни, можна лише по тих предметах, що чудом збереглися і які лягли в основу колекції, яка почала складатися після звільнення м. Миколаєва і відновлення роботи музею.

Неоціниму допомогу в формуванні колекції ДУМ надали надходження зі Всесоюзного виробничо-художнього об'єднання ім. Вучетича - в 1974, 1978, 1982 і 1984 рр. музейна колекція поповнилася 80 бронзово і мідно-литими культовими предметами.

Порцеляні та фаянсові вироби надійшли з музеїв Західного та Східного мистецтва Києва та Одеси. З Державного музею Українського народного мистецтва і з Дирекції художніх виставок УРСР поступають вироби київських, львівських і опішнянських майстрів. А в 1989 р. колекцію музею поповнюють Філімоновські, Димковські і Котлянські іграшки, що надійшли з Дирекції художніх виставок СРСР.

Одним із джерел поповнення колекції з'явилися закупівлі у приватних колекціонерів, завдяки яким музей придбав цікаві вироби з порцеляни і срібла XVIII-XIXст.

Останніми роками музейна колекція ДУМ поповнюється виробами визнаних миколаївських майстрів. Це писанки Т.І. Ульянкіної, гобелени І.Г. Черкесової, батики і матрьошки І.О.Мяло, а також витинанки, виконані О.Базілевським-Барташевичем і різьблені дерев'яні вироби майстрів Є.П. Зайцева, Ю.В. Одробінського та родини Поліщуків.

Япония XIX в. Ваза  с аистами. Свадебная Бронза, литье, гравирование
Икона Божией Матери «Достойно есть» XIX в.Медь, серебро, эмаль, роспись
Карпинский М.М. Сахарница. 1827 Серебро, гравировка
Рюмка из арабского набора  Серебро, чернь
Тумба-подставка Франция. XVIII в. Дерево, бронза
Шкаф. XIX век Дер., латунь, мрамор, фарфор
Подсвечник с Амуром XIX в. Бронза
Ульянкина Т.И. Панно «Карпаты» Куриные яйца, хлопоксоломка, роспись, вощение
Ульянкина Т.И. Элемент композиции «Васильки в поле». 1999 Куриное яйцо, солома, роспись, вощение
  Ваза XIX век Дер., резьба