Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
МАКОВСЬКИЙ В.Є. (1876-1920) "СЕКРЕТ"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

Володимир Єгорович Маковський – видатний представник російського жанрового живопису останньої чверті ХІХ – початку ХХ ст. Активний член Товариства пересувних художніх виставок. 
Картина «Секрет», що зберігається в збірці Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна, є авторським варіантом – повторенням однойменної відомої картини, написаної в 1884 році, що зберігається в Державній Третьяковській галереї, в Москві. Особливо відзначимо, що йдеться саме про варіант, причому, на думку деяких фахівців, він не тільки не поступається першому оригіналу, але в гостроті характеристик основних персонажів, навіть перевершує московську картину. 
Перш за все, за своїми розмірами миколаївська робота в два рази менша московської і цілком може претендувати на визначення «мініатюрного живопису». За своєю композицією вона також відрізняється у бік більшої компактності: два центральні персонажі в першому варіанті злегка зміщені вліво, а в миколаївському – розташовані точно в центрі композиції. Тим самим, Маковський ще більш концентрує увагу глядача на основній темі – дачі хабара. Очі урядовця, в передчутті хабара, аж іскряться від радості. Посередник щось зосереджено шепоче йому на вухо. На другому плані зображено хабародавця. Порівняно з московською роботою, в пізнішому варіанті, хабародавець значно «старіє» і перетворюється з відносно молодої людини інтелігентного виду в бородатого і немолодого купця. Робота «Секрет» надійшла до музею з приватної збірки А.Я. Желобаєвої (Ленінград) і є, хоча і пізньою, але однією з найяскравіших жанрових картин В.Є. Маковського.