Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
КУСТОДІЄВ Б.М. (1878-1927) "НІЧНИЙ ПАРИЖ"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

 «Співцем радості» називали сучасники видатного російського художника кінця ХІХ – початку ХХ століть Бориса Михайловича Кустодієва. Його своєрідний, щедрий і яскравий талант був напрочуд багатогранний. Він з однаковою легкістю та успіхом працював у області живопису, книжкової і станкової графіки, плакату, гравюри, скульптури і театральної декорації.
Зображуючи типово національний побут, святкову атмосферу народних гулянь, ярмарок і масниць, Кустодієв оспівав душевну широту російської людини, красу рідної природи та своєрідність російської провінції, в яку він був щиро закоханий. Проте життєлюбне, повне іскристого гумору мистецтво Бориса Кустодієва, безсумнівно, є плодом складної і суперечливої епохи, в яку жив майстер. Саме тому його іронічна, ясна і проста, на перший погляд, творчість наповнена глибоким змістом, що відображає цілий вир складних, деколи навіть тривожних роздумів митця про долю свого народу.
У величезній творчій спадщині Кустодієва, глибоко національній за своїм характером, великий інтерес представляють роботи, що відобразили враження художника про життя у французькій столиці. До Парижа молодий живописець приїхав у 1904 році, коли після блискучого закінчення Петербурзької Академії мистецтв отримав право на закордонну пенсіонерську подорож. І хоча Борис Михайлович прожив тут лише декілька місяців, вражаюча краса старовинної архітектури, атмосфера затишних кафе та вуличок, дивовижна творча свобода, якою наче просякнуте паризьке повітря, залишили незгладимий слід у його душі.
У колекції Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна знаходиться картина Б.М. Кустодієва «Нічний Париж» (1909 (?)). Робота надійшла до музейної збірки у 1963 році з Дирекції художніх виставок СРСР. У даному творі художник із захопленням вирішує складні живописні задачі, прагне правдиво передати атмосферу життя нічної столиці. Сміливими і точними мазками намічені фігури нарядних парижан, що неквапливо прогулюються по алеї, тьмяно освітленій високими ліхтарями. Оповиті м’якою нічною напівтемрявою, стафажні силуети людей у ній ніби тануть, то зникаючи, то знову з’являючись у різних частинах полотна. Крізь ажурні переплетіння гілок величезних дерев, що височіють з обох боків алеї, видніються просвіти темного неба з пливучими по ньому коричневими хмарами. Особливо ефектно і виразно художнику вдалося передати яскраве світло усередині невеликого кіоску, біля якого зібралася група гуляючих.
Картина була написана Кустодієвим через декілька років після повернення з Парижа. Але крізь весь цей час автор зміг пронести свіжість радісних вражень про своєрідність, красу і неповторну обстановку чудового французького міста, що стали для нього прекрасною школою живописної майстерності, часом активних творчих пошуків.