Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
КРИЖИЦЬКИЙ К.Я. (1858-1911) "НОРВЕЗЬКИЙ ФІОРД"
"100 шедевров" - виртуальная галерея


В історії вітчизняного мистецтва кінця ХІХ – початку ХХ століть творчість К.Я. Крижицького складає найяскравішу сторінку. На рубежі двох віків, в епоху розвитку декадентства та занепадницьких настроїв у мистецтві, Крижицький був одним з тих майстрів пензля, які розвивали славні традиції Шишкіна, Саврасова, Васильєва, прагнучи розкрити внутрішнє життя природи у всьому його багатстві та розмаїтті, у всій величі його барвистого звучання.
Допитливий художник прагнув якомога більше збагатити свій досвід живими спостереженнями природи. Невпинно він колесив з етюдником по всій Росії і рідній Україні, двічі побував за кордоном. Крижицький був палко закоханий у сувору природу Прибалтики і Скандинавії, що підкорила його величчю гігантських гірських масивів. Враження від двох мандрівок до Норвегії втілились у серії полотен, що стали захопливою і натхненною розповіддю майстра про неповторну красу північних ландшафтів.
У постійній експозиції Миколаївського обласного музею ім. В.В. Верещагіна представлена картина К.Я. Крижицького «Норвезький фіорд», що надійшла до музейної збірки в 1983 році з приватної колекції Д.Г. Іоніна (м. Ленінград). З дивовижною поетичністю митець передає безмежність суворого північного пейзажу. Спокійно і неквапливо котить свої холодні води блакитна затока. Величчю розміреного життя дихає кожна деталь картини. Яскраві ритми червоних і оранжевих дахів маленьких будиночків, що загубилися біля підніжжя високих гір, підкреслюють безмірність тисячолітніх крижаних масивів. Чисті прозорі фарби з незрівнянною виразністю передають той кришталевий дзвін, яким наповнене повітря. Не дивлячись на епічність, панорамність представленого зображення, погляд глядача охоплює його цілком: Крижицький віртуозно об’єднує різні плани картини, яка звучить радісним гімном красі норвезької природи.
Обдарований педагог, К.Я. Крижицький повторював своїм учням: «Не клепайте на природу, шукайте тільки правду, працюйте невпинно». Цим заповітам художник слідував все своє життя. І нащадки пам’ятатимуть його як автора життєрадісних, схвильованих і задушевних образів рідної природи.