Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
КУЗНЕЦОВ М.Д. (1850-1929) "НА ЗАРОБІТКИ"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

Микола Дмитрович Кузнецов – активний передвижник, творча діяльність якого пов’язана передусім з Одесою, один із засновників і активних учасників Товариства південноросійських художників. На початку 80-х років Кузнецов пише свої перші самостійні картини, які виставляє на пересувних виставках. Його особливо цікавить селянська тема, знайома йому з дитинства. Він жив у своєму маєтку в Україні, але кожний рік приїздив до Москви та Петербурга, відвідував пересувні виставки, спілкувався з передовою інтелігенцією.
Придивляючись до життя та побуту простих селян, Кузнецов прагне знайти в ньому типове, характерне. В 1882 році Кузнецов пише картину «На заробітки». Це єдина велика багатофігурна композиція у творчості художника. Вона належить до числа найкращих жанрових картин на селянську тематику в українському мистецтві 80-х років ХІХ ст. Художник звертає увагу на типове для пореформеного села явище. Він зображує групу селян з косами та вилами за плечима, які рухаються степовим шляхом. Вони змушені покинути рідні місця у пошуках заробітку. Кузнецов передає різноманітність селянських типів і характерів.
У Миколаївському обласному художньому музеї ім. В.В. Верещагіна експонується етюд до цього твору, який зображує центральну постать композиції – молодого кремезного селянина у синіх штанях, заправлених в чоботи, вишитій сорочці та солом’яному брилі. Він іде вільним кроком по шляху попереду групи селян. Автор підкреслює фізичне здоров’я і красу простих людей, передає властиве їм оптимістичне сприйняття світу. Міцна постать молодого чоловіка на фоні широких степових просторів та високого синього неба сповнена сили і величі.