Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
ЛЕВІТАН І.І. (1860-1900) "ВОЛГА. БАРЖІ"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

Серед російських пейзажистів XIX століття, що відкрили для сучасників величну красу російської природи, виділяється творчість прекрасного живописця – Ісаака Ілліча Левітана. Кожна його робота, яка з’являлась на виставках, привертала захоплені погляди глядачів і критиків.
Волзька природа з її величчю, річковими просторами, живописними берегами підкорили художника. Декілька років підряд Левітан приїжджав у невелике волзьке містечко Пльос. Багато годин проводив Левітан в околицях Пльоса, спостерігаючи природу. Глядачів вражав переданий у картинах спокій і водночас велич «волзьких пейзажів». Сучасники Левітана дивувалися з його неймовірної працездатності. За своє недовге життя він написав близько тисячі картин, етюдів, ескізів, малюнків. І це при тому, що довго працював над картинами, багато разів повертався до написаного, змінював, часто переписував наново.
Пейзаж «Волга. Баржі», так само як інші волзькі роботи, вражає тишею і спокоєм літнього дня, прозорістю і ясністю повітря. Примушує глядача задуматися про вічну красу і гармонію природи, швидкоплинність життя і місце людини в цьому світі. Всього Левітан здійснив три творчі поїздки на Волгу. Ймовірно, музейна робота була написана в останній приїзд художника на велику ріку Росії. Тому полотно пройняте елегією і легким смутком.
Картина надійшла до музею з приватної московської збірки В.Д. Подзорової в 1987 році. Проте перед цим, у грудні 1986 року вона експонувалася в залі Московського державного музею образотворчого мистецтва ім. О.С. Пушкіна. У цьому залі тоді проходили музичні вечори, на які запрошувалися найвідоміші музиканти, художники, творча еліта країни. На грудневих вечорах у середині – другій половини 1980-х років грав всесвітньо відомий піаніст Д. Ріхтер. Таким чином, це полотно має відношення до історії влаштування в музеях музично-художніх салонів.