Николаевский областной художественный музей  имени В. В. ВЕРЕЩАГИНА


 

 Адреса: м.Миколаїв,
    вул. Велика Морська, 47
 
 Телефон:     
     +38 (0512) 37 23 67
   
 E-mail: museum0@ukr.net
 
 
КУЇНДЖІ А.І. (1842-1910) "МІСЯЧНА НІЧ"
"100 шедевров" - виртуальная галерея

 

Видатний вітчизняний художник-пейзажист другої половини XIX століття Архип Іванович Куїнджі зазнав славу ще за життя, що рідко трапляється у мистецтві. Шлях до неї у хлопчика, що народився у бідній сім’ї грека, що обрусів, у невеликому українському містечку Маріуполі, був нелегкий. Його життя вмістило і нерадісні дитячі роки, і неможливість дістати системну освіту, і роки болісних творчих пошуків. 

Не маючи можливості навчатися в Академії мистецтв, головним чином вчився самостійно. За успіхи у живопису Куїнджі був удостоєний звання професора і викладав у Академії мистецтв (1892 – 1897). Член ТПХВ (1875 – 1879), ініціатор створення Товариства художників (1909; пізніше – Товариство ім. А.І. Куїнджі). 
Творча спадщина художника складає більше 500 великих і маленьких полотен, виконаних олією, численних малюнків (олівець, вугілля, туш). Серед них, експонат музею ім. В.В. Верещагіна («Місячна ніч» пензля А.І. Куїнджі) займає гідне місце. Робота виконана на високому професійному рівні, передає оригінальну творчу манеру автора. Вона відноситься до так званого періоду «мовчання» художника, який несподівано наступив з 1882 року і тривав до самої його смерті. Знаходячись на піку слави і популярності, маючи значний фінансовий успіх, Куїнджі несподівано для всіх відмовляється експонувати свої твори на виставках. Це пояснювалося надзвичайною вимогливістю і загостреним почуттям відповідальності майстра. У цей же час художник створює багато нових чудових полотен, в т.ч. і «Місячну ніч». Цей твір надійшов до музею у 1960 р. із приватної збірки одеського колекціонера. 
Зображаючи на картині простий пейзаж: хатини-мазанки в оточенні високих тополь, художник перш за все захоплюється передачею світла, саме цій головній меті підпорядковано композиційне і колористичне рішення твору. 
Очевидно, що новий поетичний зміст спричинив новаторство художньої мови: підкреслена узагальненість форм, інтенсивність і підвищена точність колірних відношень.